Historie

 

Švýcarská čokoláda


Švýcarsko zaspalo

Ačkoliv je v dnešní době Švýcarsko považováno za čokoládovou velmoc, s její výrobou maličko zaspali. O její existenci se dozvěděli obyvatelé této země až v roce 1697, kdy čokoládu do Švýcarska přivezl tehdejší starosta Curychu Heinrich Escher. Touto dobou již dávno čokoláda zaplavovala bohatší vrstvy jiných evropských států.
Přestože první továrny na výrobu čokolády ve Švýcarsku vznikali až v průběhu 19 století, dostala se tato úchvatná alpská země brzy do popředí. Zasloužilo se o to hlavně několik švýcarských průkopníků výroby této čokoládové pochoutky. Tajemství úspěchu této země tkví také v kvalitnímu mléku, které mají švýcarské krávy díky jedinečným alpským pastvinám. Dnes je Švýcarsko symbolem čokolády a pojem švýcarská čokoláda symbolem kvality.

Jak to všechno začalo

Příběh švýcarské čokolády začíná v roce 1819, kdy jistý Francois Louis Cailler (1796 - 1852) otevírá první švýcarskou čokoládovnu v Corsier, poblíž Ženevského jezera. Továrna byla vybavena stroji, které on sám vynalezl. Vyráběl čokoládu z kakaa, tuku a vody, barvou připomínala světlý asfalt a byla tak trochu tvrdá. Svému umění výroby čokolády se naučil v italském Turínu u firmy Caffarel.




Dalším významným zakladatelem švýcarského čokoládového impéria Philippe Suchard (1797- 1874) se o výrobu čokolády začal zajímat čistě náhodou. Čokoláda byla v této době považována za zázračný lék, a proto ho jeho nemocná matka požádala, aby jí přinesl čokoládu z lékárny. Když si mladý Suchard, vyučený cukrář, uvědomil, kolik stojí kousek čokolády, začal se zajímat o její vlastnoruční výrobu. V roce 1824 se mu podařilo propašovat do Ameriky a poté zde výhodně prodat kufr hodinek, které mu tím dopomohly k zisku, který investoval do čokoládovny v Serriéres u Neuchatelského jezera. Jeho první čokoláda přišla na svět v roce 1826. Čokoládu vyráběl na strojích, které si sám navrhl a dokonce dal vzniknout prvnímu míchacímu a drtícímu stroji „mélangeur“. Později se k němu připojil také jeho syn, který se staral o obměnu strojů a vývoj nových výrobků. Staral se také o obchodní činnost a reklamu a v roce 1880 začal jako první v Evropě přibalovat k výrobkům litografii.

Švýcarsko, kolébka mléčné čokolády

Za vynálezce mléčné čokolády jsou považováni Henri Nestlé (1814 - 1890) a Daniel Peter. Henri Nestlé, švýcarský chemik, sice nevyráběl čokoládu, ale v roce 1867 přišel na způsob, jak vyrobit sušené mléko, které se po smíchání s vodou stane výživou pro kojence. A právě sušené mléko se jen o pár let později stalo významným zlomem ve vývoji čokolády. Jeho firma byla původně zaměřená jen na výrobu dětské výživy, ale později splynula s firmami známých výrobců čokolády Petera, Kohlera a Caillera a postupně se stala největší světovou potravinářskou společností.

Daniel Peter, další výrobce švýcarské čokolády, využil Nestlého sušené mléko a nechal tak v roce 1875 vzniknout první mléčnou čokoládu. Základem tohoto procesu bylo odpařit vlhkost ve směsi a nahradit ji kakaovým máslem, tak aby se hmota mohla lít do forem.

První, opravdu jemná čokoláda

Dalším významným mužem, který se podílel na vývoji výroby čokolády, byl Rudolphe Lindt (1855- 1909), který jako první vyrobil čokoládu, která se doslova rozplývala na jazyku. Lindt totiž vynalezl „konšování“, čímž se výrazně zlepšila kvalita čokoládových cukrovinek. Název tohoto stroje, konše, pochází pravděpodobně z latinského termínu pro lasturovitý tvar. Konš se skládal z mělké granitové vany se zaobleným dnem, po němž se pohybují válce na robustních ocelových ramenech. Kyvadlový pohyb po zaobleném dnu způsobuje pohyb čokoládové hmoty a zpětný tok zpět do vany. Vzniká tak tření, dochází ke zvýšení teploty a čokoláda získává vynikající chuť a dosud nepoznanou jemnost. Používání konše se záhy rozšířilo do celého světa a Švýcarko se tak dostalo na vrchol obchodu s čokoládou.V roce 1899 převzala Lindtovu továrnu firma Chocolat Sprüngli of Zurich, která již tenkrát za tuto známou značku zaplatila jeden a půl milionu zlatých franků. Dnes patří firma Lindt & Sprüngli mezi nejvýznamnější výrobce luxusní švýcarské čokolády.

Populární čokoládová tyčinka „Toblerone“

V roce 1868 založil cukrář Jean Tobler firmu Jean Tobler, Confiserie spéciale, ve které vyráběl vlastní cukrovinky a distribuoval čokoládu jiných výrobců. Později, od roku 1899 se specializoval pouze na výrobu vlastní čokolády.

V roce 1908 přišel jeho syn Jean Tobler na trh se svou trojúhelníkovou tyčinkou, máčenou v čokoládě s náplní medovo - mandlového nugátu. Tyčinka Toblerone dostala jméno po svém vynálezci a zároveň byla inspirována italským nugátem „Torrone“. Tabulky čokolády Toblerone měly svým trojúhelníkovým tvarem připomínat švýcarské Alpy, které byly vidět z oken továrny a staly se známé po celém světě.

První čokoláda s oříšky

Charles- Amedee Kohler (1790 - 1874), obchodník s čokoládou, který v roce 1830 začal vyrábět svou vlastní čokoládu, se snažil stejně jako jeho předchůdci Cailler a Suchard o neustálé zlepšování. Úspěch se dostavil a Kohler tak přispěl do výroby čokolády vynálezem první čokolády s oříšky. Kohlerova firma později splynula s firmou Nestlé.

Další významné „čokoládové figurky“ švýcarské čokolády

Aquilino Maestrani (1814-1880)
Svou první továrnu na čokoládu založil v roce 1952 v Lucerne. Brzy nato přestěhoval firmu do St. Gallen. Díky svým neobyčejným znalostem a smyslu pro inovaci dokázal z malé továrničky vybudovat velkou moderní prosperující společnost. Dnešní čokoládovna Maestrani se sídlem ve Flawil nese název Maestrani Schweizer Schokoladen AG, je úspěšným vývozcem čokolády do celého světa a hlavními produkty jsou značky Minor a Munz. Firma Maestrani provozuje dvě tovární prodejny „Chocolaterie“ a „Schoggi Land“, kde se dozvíte vše o výrobě a můžete zde výrobky ochutnat nebo zakoupit domů.

Jacques Klaus(1814 – 1909), rodák z Curychu, si jako nádeník prošel celou Francii a Švýcarsko než si otevřel vlastní úspěšný obchod a cukrárnu v Le Loche. V roce 1856 založil svou vlastní čokoládovnu, která si rychle získala významnou reputaci.

Jacques Foulquier(1798-1865), vyučený cukrář si v roce 1826 založil vlastní čokoládovnu v Ženevě. Jeho výhodou bylo, že využíval energii vodní elektrárny. Čokoládovnu však proslavil až Jean - Samuel Favarger, který se oženil s Foulquierovou dcerou, převzal vedení továrny a brzy jí přejmenoval podle svého jména na továrnu Favarger. Později továrnu přestěhoval do Versoix na břeh Ženevského jezera. Dnešní Favarger je velice moderní, světově známá čokoládovna vyrábějící čokoládu a další čokoládové speciality té nejvyšší kvality.